Su Yumuşatma Sistemleri Nedir?

Ülkemizdeki mevcut suların içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve magnezyum iyonları suyun kireçlenerek yapısının sertleşmesine sebep olmaktadır. Bu suların doğrudan kullanılması ise sağlığımızı olumsuz etkilemesinin yanı sıra gerek ev gerekse endüstriyel alanda birçok problem yaşanmasına yol açmaktadır.

 

İçme suyu olarak kullanıldığında ise vücudumuz kirecin zararlı etkilerine maruz kalır. Isıtıcı cihazlarda, çamaşır ve bulaşık makinelerinde, ütülerde kullanılması durumunda da zamanla bu cihazlarda telafisi olmayan hasarlar oluşturur. Sert sular içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve magnezyum iyonları sebebiyle daha yüksek kaynama noktasına sahiptir.

 

Kaynatıldığında yüzeye yapışan kireç ise yalıtkanlığa sebep olur ve dolayısıyla enerji tüketimini arttırır. Yaşanan bu problemler ise doğrudan aile ekonominize zarar verir.

 

Endüstriyel alanda ise kazan, boru ve tesisatlarda kireç oluşturarak su ile çalışan makinelerin zamanla çalışma performansını düşürür. Bu yüzden Su Yumuşatma Sistemleri kullanmak doğru bir karar olacaktır.

Su Yumuşatma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Su yumuşatma sistemlerinin çalışma prensibi reçine teknolojisi kullanarak suya sertlik katan magnezyum ve kalsiyum iyonlarını bu teknoloji içerisinde bulunan sodyum klorür ile doğal olarak klorlama yapar. Bu sayede su doğal ve kireçsiz bir hal alır. Yumuşatma sistemleri için en önemli parça reçinedir.

 

Çünkü tüm işlem burada gerçekleşir. İçerisinde bulunan katyonik iyonlar ile doğal sodyum klorlama işlemi yapar. Bundan dolayı suyun sertleşmesinde rol oynayan tüm sorunları ortadan kaldırır.

 

Tüm bunlar ele alındığında sert suyun kaliteli reçinelerden geçerek kalsiyum ve magnezyum değerlerinin azaltılması ve doğal suya ulaşmanın sağlanması açısından su yumuşatıcı kullanımının faydaları göz önünde oluyor. Reçine için de dikkat edilmesi gereken birkaç husus var.

 

Bu reçineler kullanıldıkça sertliğe neden olan iyonlara doyar ve su yumuşatma özelliği kaybolur. Bu noktada rejenerasyon işlemi yapılması gereklidir. Bu işlem çok kolaydır, reçinenin tuzlu su ile temizlenmesine rejenerasyon denir.

 

Tuzlu su reçinenin içinde kaybolan sodyum iyonlarının geri kazanılmasını sağlar ve aynı zamanda kalsiyum ve magnezyum iyonlarının yok olmasına neden olur.